Nie Biegaj, Bo Się Spocisz

 

Pamiętam moje dzieciństwo. Spędziłam je głównie na dworze. Gra w gumę, klasy, skakanka, hula-hop i mini plac zabaw to były nieodłączne elementy moich spotkań z koleżankami. Wymyślałyśmy co chwila nowe zabawy, większość z nich zmuszała nas do ruchu. A gdy mi się nudziło, to zaczepiałam starsze męskie towarzystwo, żeby mnie ganiali, a potem robili samoloty, trzymając za jedną nogę i jedną rękę. Nuda trwała chwilę.

Pamiętam moje lata szkolne. Lekcje wychowania fizycznego może nie były mocno ambitne i wyglądały podobnie do obecnych, z tą różnicą, że ja i moje koleżanki nie kładłyśmy zwolnień co chwila, że brzuszek, że główka, że kaszelek. Dla nas to była godzina luzu. Wreszcie można było pobiegać, pograć w piłkę, cokolwiek, przecież wszystko lepsze od siedzenia w ławce.

Jestem daleka od narzekania na czasy obecne i wychwalania lat 80. Uważam, że wszędzie znajdziemy plusy i minusy. Myślę jednak, że skoro tak często wspominamy zabawy na trzepaku, to może warto przemycić trochę sportu dla naszych dzieci, zmusić je do ruchu i przestać się nad nimi użalać, bo przecież to my jesteśmy ich nauczycielami i to od nas zależy, jak ukształtujemy małego człowieka.

Nie wypisuję Zuzi zwolnień z wf-u, skoro nie ma gorączki i złamanej nogi to ćwiczyć może. Po szkole ma taniec, basen, karate, pole dance. Umie jeździć na: rowerze, rolkach, wrotkach, łyżwach, różnych deskorolkach, hulajnodze, nartach, snowboardzie.  Nie pozwalam Jej na szukanie wymówek, wręcz przeciwnie, zawsze Ją pcham i zachęcam. Dlaczego? Bo ruch, oprócz dla wszystkich oczywistego pozytywnego dbania o sylwetkę, przynosi nam wiele innych korzyści, o których niestety już wielu rodziców nie pamięta. A ruch jest dobry nie tylko dla dzieci.

Sport uczy przegrywać i wygrywać, uczy koncentracji i wspiera pracę mózgu. Osoby, które systematycznie trenują o wiele łatwiej zapamiętują przyswajany materiał. Sport uczy nas dążenia do celu i pokazuje, jak pracować w grupie. Dzięki systematycznemu treningowi lepiej śpimy, a nasz układ odpornościowy działa idealnie. Dzieci, które nie unikają ruchu zwiększają swoją wytrzymałość, uodporniają się na stres i kształtują poczucie własnej wartości. Sport formuje charakter, rozwija niezależność i wiarę we własne ja. A przede wszystkim uczy zdrowych nawyków i sprawia przyjemność. Sport to zdrowie.

Plusy uprawiania sportu można wymieniać i wymieniać, jednak tak naprawdę wystarczy nam jeden argument, że sport to zdrowie i to on już powinien dać nam do myślenia, zanim wypiszemy kolejne zwolnienie z w-fu i pozwolimy cały dzień spędzić przed tv, komputerem czy telefonem. Pomyśl, przecież nie ma nic cenniejszego niż zdrowie twojego dziecka.

 

Share This Story

Uncategorized

You May Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


osiem − 1 =